Відпочинок в горах – це саме те, на що варто зважитися. Свої виїзди з міста можна і потрібно організовувати не тільки до моря або озера, але й у гори. Завдяки цьому ми можемо не тільки відпочити, але й провести трохи часу зі своїми близькими. Карпати – це місце, де кожен знайде щось для себе. Там можна не тільки валятися в гамаку, але й проводити час активно. Гори дають нам на диво багато можливостей і задоволення. Ніде ми не зможемо отримати настільки великий контакт із природою та уникнути скупчення людей. Відвідування гірських місцевостей також ідеальний вихід для тих, хто хотів би відпочити, і одночасно скористатися можливістю покращити свою фізичну форму.

Чому варто поїхати в гори

Гори є таким місцем, де можна відпочити як під час щорічної відпустки, так і з’їздити туди на вихідні або на довгі свята. Так що ж робити в Карпатах? Для противників активного відпочинку, які в силу різних причин не можуть дозволити собі зайве навантаження на організм, найкращим варіантом будуть прогулянки по національних парках, що розкидані по території Карпат. Завдяки таким екскурсіям можна не тільки подихати свіжим гірським повітрям, але й насолодитися чудовою і різноманітною гірською природою. Якщо ви є шанувальником такої форми відпочинку, то краще за все відвідати гори під час теплих місяців. Тоді буде можна побачити всі квітучі рослини, а також тварин, які не ховаються від морозів. Гори володіють також безсумнівною чарівністю взимку, тому якщо вас не лякають мінусові температури, то з’являється можливість побачити прекрасні та дуже мальовничі пейзажі.

Відпочинок і рекреація

Якщо ви любите активний відпочинок, то й для вас Карпати представлять широкий спектр можливостей. Крім згаданих раніше прогулянок, які можна спланувати на більш складних і довгих трасах, є можливість скуштувати всю красу і складності гірського сходження. Цей вид рекреації вимагає дуже доброї фізичної форми, але представляє собою також чудову гру. У свою чергу, любителі білого пуху напевно будуть задоволені диференційованими трасами, яких в останні роки стає все більше в Карпатах. Крім того, гірський туризм охоплює також байдаркові походи, польоти на параплані або велосипедний туризм. Всі ці розваги залучають з року в рік все більше людей. Українські Карпати стають ідеальним місцем відпочинку всією сім’єю, оскільки кожен знайде там щось, що припаде йому до душі.

Як вибрати хороший гірський курорт?

Перш за все, необхідно пошукати інформацію в Інтернеті. Багато пансіонатів і готелів рекламують там свої послуги, а при можливості можна навіть зарезервувати готель через Інтернет і довідатися про ціни. Це буде особливо важливо, якщо поїздка збігається з найбільш відвідуваним сезоном – влітку або взимку. Щоб добре відпочити, варто прорахувати кожну дрібницю. При резервуванні пам’ятайте, що потрібно точно визначити вид кімнати – адже може виявитися, що замість двох великих окремих ліжок ви отримаєте одне двоспальне. Раннє резервування готелю дасть впевненість, що половина відпустки не піде на пошуки вільного номера. Деякі прихильники гірського відпочинку вирішують перечекати канікулярний період, тому вибираються в Карпати у вересні або навіть жовтні. Погода все ще тепла, але вже не така спекотна, та й людей набагато менше.

Гори проти стресу

Щоб виїзд в гори був вдалим, не зайвим буде його спланувати. Немає нічого гіршого, ніж сидіти в готельному номері та міркувати, чим же зайнятися сьогодні. Тому дізнайтеся наперед про всі доступні розваги, музеї, парки. Якщо графік роботи всіх атракцій на руках, витрачати час і злитися в чергах точно не доведеться. Очевидно, варто також залишити собі один або два вільних дня для спонтанних прогулянок або зустрічей із друзями. Заняття активним гірським спортом зобов’язує до конкретних витрат, самопожертви і певних наслідків. При певних захопленнях вони є мінімальними, але якщо мова йде про більш екстремальне проведення часу, тоді всі ці фактори автоматично зростають. Найчастіше люди виїжджають в гори для того, щоб погуляти, відвідати національні парки і сфотографуватися. Цей спосіб відпочинку не тягне за собою великих витрат. Щоб приємно проводити час, не потрібні спеціальні вміння. З обладнання, перш за все, слід мати хороші черевики й куртку. Дехто купує й інші аксесуари, але в цьому немає необхідності. Виходить, що витрачені кошти мінімальні, те ж саме стосується особливих навичок: вони не потрібні. Все залежить від обраної траси, тому людям із не дуже доброю фізичною формою не варто відразу користуватися важкими і довгими трасами. Такий спосіб проведення часу можна назвати до певного рівня безпечним. Якщо ми вирушаємо тільки за конкретними дорогами, не відхиляємося від них і весь час контролюємо погоду, то ризик виникнення певної проблеми є мінімальним. У свою чергу, лижник або альпініст спочатку більш схильні до ризику, отже повинні мати відповідне спорядження та правильний одяг. Тут доведеться витратити більше коштів, ніж в попередньому випадку. До того ж, слід врахувати, що цей спорт також травмонебезпечний, особливо якщо трасою користується велика кількість людей. Спортом, який часто генерує травми, є також гірське сходження. Необхідна хороша фізична форма, обладнання та одяг, але, перш за все, досвід і навички.

Як приготуватися до поїздки в гори

Дуже часто ми чуємо звістки про туристів, які загубилися в горах, оскільки вони відхиляються від певної траси або їх наздоганяє погана погода. В горах, перш за все, важливий здоровий глузд і декілька простих правил, завдяки яким можна уникнути неприємних, а часто навіть ситуацій, що загрожують життю і здоров’ю. Найбільш часто наражаються на небезпеку люди, що переоцінюють свої здібності та вирушають у дорогу по складній трасі непідготовленими. А ключем до безпечного відпочинку в горах є хороше обладнання і досвід. Перш ніж вирушити на екскурсію, варто відвідати спортивний магазин. Там треба вибрати для себе спеціальні куртки, штани і, перш за все, правильні гірські черевики. Ці елементи є основним обладнанням кожного шанувальника гірського туризму. Варто також купити спеціальний рюкзак. Тепер можна без проблем знайти не тільки місткі моделі, але також дуже зручні варіанти, завдяки яким ви уникнете болю в спині. Можна також придбати сонцезахисні окуляри, рукавички або спеціальну термобілизну. Якщо в планах виходити на трасу тільки на пару годин, не варто брати всього спорядження. Однак якщо ви хочете на трасі провести набагато більше часу, то необхідним буде забезпечення різного виду спорядження, наприклад, ліхтарі, каска, палиці для ходіння, шипи на черевики і багато іншого. При виборі одягу пам’ятайте, що він не повинен сковувати рухів, але, в той же час, не має бути занадто просторим. Також вдалим вибором буде акцент на технічні матеріали, вони спроектовані таким чином, щоб забезпечувати хорошу циркуляцію повітря і відводити піт назовні, не переохолоджуючи організм. Черевики також повинні бути добре підігнаними та розношеними, отже варто перед використанням в горах протестувати їх вдома або на вулиці – це допоможе уникнути появи хворобливих бульбашок і натертостей.

Щоб нічого не забути

Шанувальники гір переважно вже задовго до початку сезону думають про те, як будуть проводити свою відпустку. Перед виїздом в гори варто звернути увагу на пару важливих справ, неуважність до яких може мати не дуже приємні наслідки. Досвідчені знавці, які гори відвідують регулярно, як правило, тримають укомплектованим ціле спорядження, яке може стати в нагоді під час походу. Залежно від обраної активності, це можуть бути лижі або спорядження для альпінізму. Перед виїздом варто перевірити цілісність всієї екіпіровки та переконатись, що нічого не було пошкоджено під час останньої вилазки. Не буде зайвим перевірити, чи немає дірок, зазорів або протирань. Якщо в минулому році вам було у вашому одязі занадто холодно, треба придбати теплішу куртку або зупинити свій вибір на термобілизні.

Якщо різко змінилась погода

В горах під час бурі дуже небезпечно, знайти укриття в лічені хвилини не завжди вдається. Промоклий одяг – це останнє, що вас має турбувати. Сильний вітер високо в горах може викликати кам’яні лавини. Буря є небезпечною, якщо між блискавкою і громом проходить менше 5-15 секунд. Це означає, що блискавка вдарила ближче, ніж 2-5 км від вас. У таких випадках треба діяти рішуче – Спуститися якнайнижче; – Не лягати на землю і каміння, адже тіло в горизонтальному положенні піддається напрузі; – Ізолюватися від землі, найкраще буде сісти на рюкзак або карімат. Це захистить від ураження електричним зарядом, який розходиться по землі від удару блискавки; – Сісти з зімкнутими ногами – Уникати заглиблень і воронок; – Якщо людей багато, не збиратися в велику групу, розосередитися по території; – Вимкнути мобільні телефони, адже вони створюють електромагнітне поле, через що блискавкам легше пройти через іонізації повітря; – Не ховатися під поодинокими деревами; – Навіть в лісі не притулятися до дерев; – Уникати інтенсивного руху на відкритій місцевості, це сприяє зміні електричного поля, тобто “притягує” блискавки; – Якщо є можливість, можна сховатися в кабіні канатної дороги або на стільчику бугеля. Вони здатні витримати навантаження, навіть якщо в них потрапить блискавка. Небезпека загрожує тільки в той момент, коли людина вже сіла в крісло або кабіну, але ще не прибрала ногу з землі; – У жодному разі не стояти біля стовпів канатної дороги, вони притягують мільйони вольт під час удару блискавки.

На крок попереду

Гуляючи по горах, хоча б одна людина з вашої групи повинна мати з собою аптечку. Гори прекрасні, але за своєю природою дуже непередбачувані. На гірському шляху не складно травмуватися. Навіть звичайна подряпина може ускладнити спуск без сторонньої допомоги. Маленька пляшечка дезінфікуючого засобу та бинт, які можна заховати навіть в кишеню, це з одного боку мінімум, а з іншого – саме те, що може знадобитися. Якщо пошкодження виявиться серйозним, не слід зволікати і необхідно відразу ж звертатися за допомогою. Якщо ви заздалегідь поцікавитеся номерами телефонів рятувальників цього регіону, можете врятувати комусь життя. Завдяки цим нехитрим порадам, перебування в Карпатах пройде дуже вдало.