Всі батьки хочуть забезпечити своїм дітям незабутні канікули, здорове і повне пригод дозвілля, і при цьому самим добре провести час. Щоб дитина відкрила для себе нові горизонти і знайшла нове захоплення, підійде будь-який вид загального, активного сімейного відпочинку, але найприємнішим буде виїзд в гори. Англійці кажуть, що вид на гори коштує мільйон доларів, і, напевно, вони мають рацію – ніщо так не наповнює тишею і не додає енергії, як ранковий вид на величні, гірські вершини, що пахнуть спокоєм. Якщо до гір ставитися серйозно, вони стануть для вас хорошими друзями.

В гори з дитиною будь-якого віку

Найважливіше і незмінне правило: виїзд в гори – це прогулянки по гірських шляхах, а не сидіння в готелі з планшетом. Крім того, план експедиції повинен відповідати віку дитини. На відпочинку з немовлям потрібно мати доступ до теплої воді і можливість приготувати їжу, діти старшого віку оцінять пісочницю більше, ніж гірський пейзаж. Підліток, в свою чергу, навряд чи захоче піти на прогулянку з мамою і татом, а буде шукати можливість екстремально провести час.

Чому варто повезти дітей в гори

Для малюків такий виїзд є діаметральною зміною клімату, що допомагає збільшити стійкість до хвороб, перш за все, дихальних шляхів. Гірські території менш забруднені, ніж міста. Це означає більш чисте і насправді більш свіже повітря, часто кращу воду з місцевих джерел, а якщо в садибі, в якій ви зупинились, є власна кухня – також продукти такої якості, якої не знайти в місті. Для малюка гори – це величезний стимулюючий уяву світ, повний незвичайних істот. Контакт з такою природою – завжди незабутнє враження. Діти старше дванадцяти років їздять в гори за пригодами. Вузькі, високо розташовані стежки, сильні зливи на трасі, вечірні повернення і дружба, що зародилася в подорожі, глибоко врізаються в пам’ять і перероджуються в незабутні спогади. Ви можете дітям цей світ показувати і супроводжувати їх в його пізнанні.

Які гори обрати

У кожного шанувальника гір є свої улюблені місця. Якщо у когось ще немає «своїх» гір, то саме час їх обрати. В українських Карпатах є, чим помилуватися. На екскурсії з малюками краще всього обирати широкі та розлогі долини, а також пласкі, м’які хребти. Для першої вилазки підійдуть не дуже високі гори з легкими пішохідними маршрутами. Такі короткі стежки є в районі Яремча, Татарова, Микуличина. Нехай дитина звикне до незначних марш-кидків, перепадів тиску та розрідженості повітря. По мірі дорослішання маршрути можна ускладнювати.

Вибір місця дислокації

Під час подорожі з дітьми спосіб пізнання світу є важливішим за предмет пізнання. Тому під час виїзду з дітьми більш важливим є місце перебування, ніж конкретний регіон. Слід його обирати задовго до від’їзду. Як обрати хороший пансіонат?

Під час подорожі з дітьми спосіб пізнання світу є важливішим за предмет пізнання. Тому під час виїзду з дітьми більш важливим є місце перебування, ніж конкретний регіон. Слід його обирати задовго до від’їзду. Як обрати хороший пансіонат?

Добре, якщо кімната опалюється протягом всього року, тому що влітку в горах ночі бувають досить холодними – температура може впасти навіть нижче нуля.

Канікули – хороший привід спробувати нові страви, можливо навіть такі, яких ви ніколи не любили. Перед приїздом в гори варто поцікавитися у власників, яке меню вони пропонують. Чи можна розраховувати на домашні яйця, сир або свіжий хліб. Якщо хтось в сім’ї є алергіком, пріоритетом повинна бути здорова, найкраще домашня кухня, яка буде враховувати всі ваші потреби.

Місцезнаходження садиби – дуже важливий фактор. Вона повинна знаходитись в такому місці, щоб легко можна було виходити на прогулянку, не прориваючись через міську забудову. Близькість лісової галявини і річки допоможуть полегшити прогулянку і направлять її в пригодницьке русло, схоже на подорожі Вінні Пуху або індіанські походи.

Щоб експедиція або прогулянка були цікавою пригодою, потрібно, по-перше, застосувати кілька принципів планування екскурсій. По-друге, на шляху слід дотримуватися принципів безпеки – вони дуже прості і водночас дуже важливі.

Вибір маршруту

Як не крути, трасу доведеться планувати, враховуючи можливості дитини. З малюком на спині краще мандрувати по лісі в тіні дерев, ніж по нагрітому лузі, а дошкільник навряд чи складе вам компанію на найвищих вершинах. Перед виходом з малюком навіть у невисокі гори, треба знати про свій маршрут якомога більше. Найважливіша для туристів інформація це:

– Як довго буде тривати експедиція;

– По якій території буде проходити мандрівка;

– Як виглядає дорога і чи подолає її дитина або дорослий, який несе малюка, напр. чи немає на шляху непрохідних річок;

– Чи можна по дорозі поповнити запаси води;

– Брати з собою їжу.

В горах слід мати з собою заряджений мобільний телефон, а в ньому номери найближчої групи рятувальників і власника садиби, в якій ви зупинилися.

Взуття

Без відповідних черевиків не варто йти в гори. Гірські стежки бувають кам’янистими. Черевики для подорожі повинні бути витривалими, але легкими. Взуття має дихати, щоб стопа не перегрівалася, і, в той же час, надійно захищала ногу. Краще зупинити свій вибір на моделях зі шнурівкою, а носочки дитині купити без швів.

Одяг

Велика злива під час експедиції може бути чудовою пригодою, якщо тільки ви до неї готові. Єдине, що незмінно в горах – це мінлива погода, а що вище ви піднімаєтеся в гори, тим більшою буде ймовірність раптового погіршення метеоумов. Перед виходом варто перевірити прогноз, але, незалежно від цього, треба взяти з собою рюкзак зі змінним одягом і дощовик. Одягаємося як капуста: кілька шарів гріють краще, ніж один, а якщо дитина спітніє, можна завжди зняти якийсь із них. Після перегріву або замерзання малюк почне вередувати. Одяг повинен бути виконаним із натуральних матеріалів. Діти майже завжди якимось дивом знаходять струмочок або калюжу, в яких зазвичай легко промочити ноги, тому не зайвим буде мати з собою запасні шкарпетки.

Ідеальний комплект для прогулянки:

– Довгі просторі штани;

– Футболка з коротким рукавом;

– Бавовняна сорочка;

– Олімпійка або светр;

– Непромокаюча куртка, що захищає від вітру;

– Головний убір (шапка з козирком або капелюх, а навесні і восени – бавовняна шапка).

Дитина в сумці "кенгуру"

Дитина в ерго-рюкзаках також повинна бути одягненою тепліше, ніж дорослі. Не можна керуватися власними відчуттями, оскільки прогулянка вимагає фізичних зусиль дорослого, а дитина сидить, не рухаючись. Необхідно охороняти її від вітру, її ручки і ніжки не повинні мерзнути, а в спекотний день слід подбати про панамку.

Гірська погода

Вітер в горах буває дуже сильним. Якщо доводиться мандрувати під час исльного вітру, варто тримати дитину за руку, далеко від краю дороги: маючи меншу масу, малюкові буде важче опиратися вітру. Дуже густий туман в горах глушить звуки. Тому слід утримувати з дітьми зоровий контакт. Сонце в горах припікає більше, ніж внизу. Влітку найбільше страждають від опіків плечі, передпліччя та ікри. Обов’язково візьміть із собою шапку з козирком або капелюх, футболку з коротким рукавом (а не на бретелях!) і крем. Під час зливи каміння і трава стають дуже слизькими. Те, що перед дощем було вузьким струмочком, може досить швидко перетворитися в бурхливий потік. Не дозволяйте дитині переходити потік самій.

Провіант

Гірське повітря пробуджує апетит, тому пакуємо в рюкзак бутерброди, фрукти і сухе печиво. В горах традиційним ласощами є шоколад. Він не займає багато місця, легкий і відновлює енергію. Запас напоїв абсолютно необхідний. Найкраще, як показує практика, взяти просту воду. В жодному разі не можна черпати воду для пиття навіть із найчистіших річок. Завжди може виявитися, що вище за течією пройшли тварини або хтось щось розлив. Навесні та восени варто взяти з собою гарячий чай у термосі.

Привал

Діти з міста на відкритому просторі починають рухатися зиґзаґом, щоб побачити більше цікавих речей із близької відстані. Це призводить до того, що по прямій вони рухаються повільніше, але охоплюють більшу відстань, ніж дорослі. З цим нічого не поробиш, краще пристосуватися і робити привали згідно з потребами.

Терпіння і такт

Бігання дитини через дорогу і непереборна потреба нових пунктів для огляду призводять до того, що увагу дорослого в горах має бути подвоєно. Динамічна дитина може спіткнутися, посковзнутися, впасти в воду, зійти зі стежки, однак це не повинно у вас відбивати бажання продовжувати подорож. Якщо діти в горах так активно рухаються, значить їм там подобається. Дорослим варто всього лише подбати про їхню безпеку.

Здоровий ґлузд і ретельна підготовка важливі. Якщо ми врахуємо основні принципи безпеки, діти отримають незабутні пригоди. Абсолютно неважливо, яке місце і які дороги ви оберете, важливо, що ви пройдете їх разом.